FabSwingers.com
 

FabSwingers.com > Forums > The Lounge > you have only £10.....

you have only £10.....

Jump to: Newest in thread

 

By *eeside OP   Man  over a year ago

margate sumwear by the sea

To by food for yourself for a week ( 7 days )

And you must eat 2 times a day.

What wood you by ?

Let's see Hoo is king or queen of budget living

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *isaB45Woman  over a year ago

Fabville

Jacket potatoes & baked beans. Filling and cheap.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago


"Jacket potatoes & baked beans. Filling and cheap.

"

Or beans on toast.

I’ve had to do this kinda living

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *irth.Minge.FireMan  over a year ago

Seen in far off places

I'd task my PA with this...

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago

Porridge, milk, potato waffles, eggs and beans.

Happy as Larry

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *icecouple561Couple  over a year ago
Forum Mod

East Sussex

Have we got seasoning, flour. butter, oil etc

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *isaB45Woman  over a year ago

Fabville

Porridge.

Most pork is cheap.

Buy loose feuit & veg instead of pre-packed.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago


"Porridge.

Most pork is cheap.

Buy loose feuit & veg instead of pre-packed.

"

I’m allergic to porridge - learnt the hard way

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago

A big bag of pasta

A big bag of potatoes

A bag of vegetables

Tins of tomatoes

Tins of beans

Flour to make bread

As much minced beef that I could afford with the remainder.

I'm well practiced at super cheap yet tasty cooking.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago

I would batch cook a huge veggie stew or curry with lentils and still have change

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *eeside OP   Man  over a year ago

margate sumwear by the sea


"Have we got seasoning, flour. butter, oil etc"

Nop.

The cupboard is 100% empty.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *tephTV67TV/TS  over a year ago

Cheshire

Rice and Pasta, shop after 5pm to see what reduced items are on sale. I would do this every day of that week for the fruit, veg and bakery stuff.

In the Army I did a survival course so I could go wild and find food as well

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago

Packet of cheap lentils and rice. Then £1 bowls of fruit and veg from the market

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *eeside OP   Man  over a year ago

margate sumwear by the sea

Sum realey good arnsars.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *ustme34Man  over a year ago

Bingley

Go to green grocers instead of supermarket fruits and vegs. All cheaper and bread.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *tella HeelsTV/TS  over a year ago

west here ford shire

Bread butter eggs and baked beans

What more could you want

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago

Easy, 2 packs of frozen sausages (£2) and 2 bags of frozen chips (£2), loaf of bread, garlic sausage (both come to £1.50) and some wheaties (99p)...2 pints of milk about 89p, what’s left over probably some veg and a bar of cheap chocolate...can you tell I’ve done this before

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *orksRockerMan  over a year ago

Bradford

Long grain rice / chicken stock cube. Flash fry diced chicken. Cream cheese and add chicken in a tin foil parcel with salt n pepper to the oven.

A really tasty as cheap meal. Highly recommend.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *eeside OP   Man  over a year ago

margate sumwear by the sea


"Easy, 2 packs of frozen sausages (£2) and 2 bags of frozen chips (£2), loaf of bread, garlic sausage (both come to £1.50) and some wheaties (99p)...2 pints of milk about 89p, what’s left over probably some veg and a bar of cheap chocolate...can you tell I’ve done this before "

The force is strong with this 1.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago

Eggs, so versatile

Sausage

Potatoes

Cheese

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *eeside OP   Man  over a year ago

margate sumwear by the sea


"Long grain rice / chicken stock cube. Flash fry diced chicken. Cream cheese and add chicken in a tin foil parcel with salt n pepper to the oven.

A really tasty as cheap meal. Highly recommend. "

And for the other 6 days ?

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *rkeb3Man  over a year ago

east Lancashire road

2 bags of pasta n toast

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *lem-H-FandangoMan  over a year ago

salisbury

Spam, beans and mushrooms.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago

Not a chance I could do that at my current dietary requirements

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *icecouple561Couple  over a year ago
Forum Mod

East Sussex


"Have we got seasoning, flour. butter, oil etc

Nop.

The cupboard is 100% empty. "

That would be very difficult. I could probably manage it but it would be tight

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *orksRockerMan  over a year ago

Bradford


"Long grain rice / chicken stock cube. Flash fry diced chicken. Cream cheese and add chicken in a tin foil parcel with salt n pepper to the oven.

A really tasty as cheap meal. Highly recommend.

And for the other 6 days ? "

With the amounts you get when you buy, it can last many meals.

You only need 80g of rice per portion. Home brand long grain is just over £1 for 500g

Stock cubes get 10 for 50p

Cream cheese is 80p

Diced chicken is £1.77.

Ration and don't eat it all.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *eeside OP   Man  over a year ago

margate sumwear by the sea

For me.

Lofe of bread. 0.60

Butter £1.00

Jam 0.40

That's tee sorted

Pasta and rice £2.00

Cheese slices. 16-20 in a Pac 0.60

Gravy granules £1.00

Frozen chicken 8 pieces £1.00

Frozen mince meat enough for 4 meals £1.00

Frozen potato waffles 12 in a Pac £1.00

Frozen bag of pees enough for a week £1.00

Total £9.60 with enough food to eat 2 times a day and larst at lest 7 days if not mor

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *eeside OP   Man  over a year ago

margate sumwear by the sea


"Have we got seasoning, flour. butter, oil etc

Nop.

The cupboard is 100% empty.

That would be very difficult. I could probably manage it but it would be tight

"

Think quonitey than quality.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *eeside OP   Man  over a year ago

margate sumwear by the sea


"Long grain rice / chicken stock cube. Flash fry diced chicken. Cream cheese and add chicken in a tin foil parcel with salt n pepper to the oven.

A really tasty as cheap meal. Highly recommend.

And for the other 6 days ?

With the amounts you get when you buy, it can last many meals.

You only need 80g of rice per portion. Home brand long grain is just over £1 for 500g

Stock cubes get 10 for 50p

Cream cheese is 80p

Diced chicken is £1.77.

Ration and don't eat it all.

"

You've dun this before

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *orksRockerMan  over a year ago

Bradford


"Long grain rice / chicken stock cube. Flash fry diced chicken. Cream cheese and add chicken in a tin foil parcel with salt n pepper to the oven.

A really tasty as cheap meal. Highly recommend.

And for the other 6 days ?

With the amounts you get when you buy, it can last many meals.

You only need 80g of rice per portion. Home brand long grain is just over £1 for 500g

Stock cubes get 10 for 50p

Cream cheese is 80p

Diced chicken is £1.77.

Ration and don't eat it all.

You've dun this before "

I'm doing it still. It's cheap, but nice. I did it for necessity at first and now reasonable logic.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *icketysplitsWoman  over a year ago

Way over Yonder, that's where I'm bound

A big box of cornflakes and some milk. A loaf of sourdough bread and a box of eggs.

I eat for free 4 evenings a week.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *rincessvenusCouple  over a year ago

Hull

wow ammmmazed at you lot your really good at it you reallyhave been there

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *icecouple561Couple  over a year ago
Forum Mod

East Sussex


"Have we got seasoning, flour. butter, oil etc

Nop.

The cupboard is 100% empty.

That would be very difficult. I could probably manage it but it would be tight

Think quonitey than quality."

I could do it quite easily then but only for 7 days. I don't want to get scurvy

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *eeside OP   Man  over a year ago

margate sumwear by the sea


"A big box of cornflakes and some milk. A loaf of sourdough bread and a box of eggs.

I eat for free 4 evenings a week. "

Lol the perks of working in catering.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *ady LickWoman  over a year ago

Northampton Somewhere

Where are you getting 8 bits of chicken for £1 Seeside?

I'd get a loaf of bread, 12 eggs, baked beans, jacket potatoes, packet of digestives and some cheese. All from Aldi.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *eeside OP   Man  over a year ago

margate sumwear by the sea


"Where are you getting 8 bits of chicken for £1 Seeside?."

Iceland or Tesco value range.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *icketysplitsWoman  over a year ago

Way over Yonder, that's where I'm bound


"A big box of cornflakes and some milk. A loaf of sourdough bread and a box of eggs.

I eat for free 4 evenings a week.

Lol the perks of working in catering. "

I don't work in catering. I should try and limit myself to £10 a week. I have a freezer full of food and cupboards with stuff that just sits there.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *pursChick aka ShortieWoman  over a year ago

On a mooch

Mince; potato’s; eggs; peppers; bacon; bread; baked beans; tomatoes and pasta

Lots of combinations for the week

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *ommenhimCouple  over a year ago

wigan


"2 bags of pasta n toast "

We can’t get toast near us...!

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *issyme555TV/TS  over a year ago

Motherwell

Two lots of big pack noodles six in each. A loaf of bread. Frozen mixed veg. Own brand tea bags and milk. That's about a five who's for a cheap wine.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *elma and ShaggyCouple  over a year ago

Bedworth

I can do 3 meals a day on that with careful planning.

Cooking bacon mis shapes - 60p

Rice - 60p

Tin tomatoes - 30p

Pasta - 30p

Mixed herbs - 50p

Value soft cheese - 50p

Frozen mixed veg - £1

15 value Eggs - £1

Stock cubes - 50p

Tin tuna - 80p

Bread - 60p

Jam - 50p

Instant mash - 30p

Baking potato - 40p

Beans - 30p

Spread/margarine - £1

Crab sticks 80p

Breakfast is toast with boiled or poached egg or jam depend on what you fancy. Lunch taken to work is either leftovers from night before or jam sandwiches

Evening meals

Bacon frittata and vegetable rice

Veggie tomato pasta

Tuna fish cake and pasta salad

Bacon risotto

Jacket and beans

Cheesy bacon pasta

Crabstick risotto

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *eeside OP   Man  over a year ago

margate sumwear by the sea


"I can do 3 meals a day on that with careful planning.

Cooking bacon mis shapes - 60p

Rice - 60p

Tin tomatoes - 30p

Pasta - 30p

Mixed herbs - 50p

Value soft cheese - 50p

Frozen mixed veg - £1

15 value Eggs - £1

Stock cubes - 50p

Tin tuna - 80p

Bread - 60p

Jam - 50p

Instant mash - 30p

Baking potato - 40p

Beans - 30p

Spread/margarine - £1

Crab sticks 80p

Breakfast is toast with boiled or poached egg or jam depend on what you fancy. Lunch taken to work is either leftovers from night before or jam sandwiches

Evening meals

Bacon frittata and vegetable rice

Veggie tomato pasta

Tuna fish cake and pasta salad

Bacon risotto

Jacket and beans

Cheesy bacon pasta

Crabstick risotto

"

Lol beeton at my own game.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago

Vegetable Soup..

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *ce WingerMan  over a year ago

P.O. Box DE1 0NQ

I love the way you put "week (7 days)", unless you've been listening to The Beatles - Eight Days a Week, then I think you're on pretty safe ground there my friend

Cheese & beans on toast for me, oh, and some bananas

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago

Straight to Lidl a litre of Thai chicken soup and bang in a some boiled spuds. I work away and know how to live on the cheap.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago

Well I would probably do it the way the Scousers would do it . Id make an omelette. 1st you steal 6 eggs lol . Still have the tenner left for buy a loaf and squander the rest

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *nabelle21Woman  over a year ago

B38


"I can do 3 meals a day on that with careful planning.

Cooking bacon mis shapes - 60p

Rice - 60p

Tin tomatoes - 30p

Pasta - 30p

Mixed herbs - 50p

Value soft cheese - 50p

Frozen mixed veg - £1

15 value Eggs - £1

Stock cubes - 50p

Tin tuna - 80p

Bread - 60p

Jam - 50p

Instant mash - 30p

Baking potato - 40p

Beans - 30p

Spread/margarine - £1

Crab sticks 80p

Breakfast is toast with boiled or poached egg or jam depend on what you fancy. Lunch taken to work is either leftovers from night before or jam sandwiches

Evening meals

Bacon frittata and vegetable rice

Veggie tomato pasta

Tuna fish cake and pasta salad

Bacon risotto

Jacket and beans

Cheesy bacon pasta

Crabstick risotto

"

I'm so impressed. I mean really I just couldn't make it work.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago

From the local chinese cash and carry I can get loads of 5p instant noodles that are just the best and most spiciest ones I've had, they're imported from china,Japan and South korea.

I can buy loads of aloe Vera drinks for 10p each.

Bags of prawn crackers that we make ourselves for £1 you get a massive bag that's equivalent to about 20 bags of prawn crackers from a takeaway.

They have packs of bacon 20 for a £1

Jars of Jalapeños for 50p

Olives for 50p

Pork scratchings 10p each

Basically £10 can fill the cupboards

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *innie The MinxWoman  over a year ago

Under the Duvet


"To by food for yourself for a week ( 7 days )

And you must eat 2 times a day.

What wood you by ?

Let's see Hoo is king or queen of budget living "

I've done this before, some years ago Mr See.

Packet noodles, you can get 5 pack for a quid.

Tinned value beans, probably four cans for a quid.

Big bag of porridge oats.

Big bag lentils.

Cheap veg, whatevers on special/ reduced. Definitely onions and garlic.

Own brand pasta.

Tinned toms.

A cheap loaf but decent butter.

Box of teabags.

Chilli sauce, curry powder.

Done.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *elma and ShaggyCouple  over a year ago

Bedworth


"I can do 3 meals a day on that with careful planning.

Cooking bacon mis shapes - 60p

Rice - 60p

Tin tomatoes - 30p

Pasta - 30p

Mixed herbs - 50p

Value soft cheese - 50p

Frozen mixed veg - £1

15 value Eggs - £1

Stock cubes - 50p

Tin tuna - 80p

Bread - 60p

Jam - 50p

Instant mash - 30p

Baking potato - 40p

Beans - 30p

Spread/margarine - £1

Crab sticks 80p

Breakfast is toast with boiled or poached egg or jam depend on what you fancy. Lunch taken to work is either leftovers from night before or jam sandwiches

Evening meals

Bacon frittata and vegetable rice

Veggie tomato pasta

Tuna fish cake and pasta salad

Bacon risotto

Jacket and beans

Cheesy bacon pasta

Crabstick risotto

I'm so impressed. I mean really I just couldn't make it work. "

I’ve had periods in my life where I had to choose between buying a loaf of bread for myself or a tin of cat food for the rabble. It’s not easy surviving on next to no money but if you have some imagination and basic cooking skills it can be done. It’s definitely easier if you have basic store cupboard essentials like herbs and spices though.

Even though money is not an issue for us now I still shop and cook quite frugally most of the time. I never buy anything ready made, always cook from scratch.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *nabelle21Woman  over a year ago

B38


"I can do 3 meals a day on that with careful planning.

Cooking bacon mis shapes - 60p

Rice - 60p

Tin tomatoes - 30p

Pasta - 30p

Mixed herbs - 50p

Value soft cheese - 50p

Frozen mixed veg - £1

15 value Eggs - £1

Stock cubes - 50p

Tin tuna - 80p

Bread - 60p

Jam - 50p

Instant mash - 30p

Baking potato - 40p

Beans - 30p

Spread/margarine - £1

Crab sticks 80p

Breakfast is toast with boiled or poached egg or jam depend on what you fancy. Lunch taken to work is either leftovers from night before or jam sandwiches

Evening meals

Bacon frittata and vegetable rice

Veggie tomato pasta

Tuna fish cake and pasta salad

Bacon risotto

Jacket and beans

Cheesy bacon pasta

Crabstick risotto

I'm so impressed. I mean really I just couldn't make it work.

I’ve had periods in my life where I had to choose between buying a loaf of bread for myself or a tin of cat food for the rabble. It’s not easy surviving on next to no money but if you have some imagination and basic cooking skills it can be done. It’s definitely easier if you have basic store cupboard essentials like herbs and spices though.

Even though money is not an issue for us now I still shop and cook quite frugally most of the time. I never buy anything ready made, always cook from scratch. "

I have definitely been there and the dog food won out. There have been times in my life when it has really tough. Thankfully it's not to bad now.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *ighland gentlemanMan  over a year ago

Ardgay

Surprised nobody has mentioned going freegan.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago

[Removed by poster at 12/05/19 00:40:44]

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *orkie321bWoman  over a year ago

Nottingham


"I can do 3 meals a day on that with careful planning.

Cooking bacon mis shapes - 60p

Rice - 60p

Tin tomatoes - 30p

Pasta - 30p

Mixed herbs - 50p

Value soft cheese - 50p

Frozen mixed veg - £1

15 value Eggs - £1

Stock cubes - 50p

Tin tuna - 80p

Bread - 60p

Jam - 50p

Instant mash - 30p

Baking potato - 40p

Beans - 30p

Spread/margarine - £1

Crab sticks 80p

Breakfast is toast with boiled or poached egg or jam depend on what you fancy. Lunch taken to work is either leftovers from night before or jam sandwiches

Evening meals

Bacon frittata and vegetable rice

Veggie tomato pasta

Tuna fish cake and pasta salad

Bacon risotto

Jacket and beans

Cheesy bacon pasta

Crabstick risotto

I'm so impressed. I mean really I just couldn't make it work.

I’ve had periods in my life where I had to choose between buying a loaf of bread for myself or a tin of cat food for the rabble. It’s not easy surviving on next to no money but if you have some imagination and basic cooking skills it can be done. It’s definitely easier if you have basic store cupboard essentials like herbs and spices though.

Even though money is not an issue for us now I still shop and cook quite frugally most of the time. I never buy anything ready made, always cook from scratch.

I have definitely been there and the dog food won out. There have been times in my life when it has really tough. Thankfully it's not to bad now."

Feeding a family on very little is a necessity for many and the ability to cook from scratch makes a big difference.

I could probably feed a family of 4 or 5 people, 3 meals a day including a Sunday roast and pudding for not much more than £20. Feeding just myself for a tenner is easy

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago


"To by food for yourself for a week ( 7 days )

And you must eat 2 times a day.

What wood you by ?

Let's see Hoo is king or queen of budget living "

Easy answer shop in Aldi or Lidl

Sorted

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *ce WingerMan  over a year ago

P.O. Box DE1 0NQ


"I’ve had periods in my life where I had to choose between buying a loaf of bread for myself or a tin of cat food for the rabble. It’s not easy surviving on next to no money but if you have some imagination and basic cooking skills it can be done. It’s definitely easier if you have basic store cupboard essentials like herbs and spices though.

Even though money is not an issue for us now I still shop and cook quite frugally most of the time. I never buy anything ready made, always cook from scratch. "

Exactly, there has been many a period in my life when ma dog has eaten better than me

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *ophieslutTV/TS  over a year ago

Central

Porridge - borrowed from others - great breakfast and snacks.

Pasta. Tinned tomatoes. Herbs from my garden. Variety of pulses. Cheap cabbage and assorted veg. Couple of onions. Extra value bread - freeze some for toast later in the week. Bits of various made into soup.

Staple ingredients served with some variety and repetition. Whilst shopping also would look for clearance discounts, sell by date expiry and including market stall veg towards end of the day.

Milk if there's spare cash.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

  

By *hoenixAdAstraWoman  over a year ago

Hiding in the shadows

A decade ago, all I had was £10 a week to feed 3 kids & myself

Big bag of oats under a £1.

Huge bag of pasta cost about £3.

20.00hrs every evening my local Coop puts all the reductions out.

I'd buy whatever was going.

We ate some bloody odd meals back then!

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

» Add a new message to this topic

0.0624

0