FabSwingers.com
 

FabSwingers.com > Forums > The Lounge > Weekly food shop

Weekly food shop

Jump to: Newest in thread

 

By (user no longer on site) OP     over a year ago

(Boring question sorry folks)

Do you do a weekly food shop. If so how much do you usually spend and do you stick to a regular Supermarket or shop around ?

Mrs x

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *iamondjoeMan  over a year ago

Glastonbury

About £70/80... and yes, pref to shop around.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site) OP     over a year ago

£90 is roughly our spend too.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago


"(Boring question sorry folks)

Do you do a weekly food shop. If so how much do you usually spend and do you stick to a regular Supermarket or shop around ?

Mrs x"

about £55

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago

No go as and when we need things. I don't like having to decide days in advance what to have to eat. If we fancy it we go and get it fresh. Might be why we spend so much on shopping

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site) OP     over a year ago


"No go as and when we need things. I don't like having to decide days in advance what to have to eat. If we fancy it we go and get it fresh. Might be why we spend so much on shopping "

This is part of the reason I'm asking as that is how we usually shop too. We're lucky to have a green grocer and a Butchers in our village so it is easy enough. We're trying the Supermarket out to see if the cost differs much and if its easier/more convenient doing one big shop instead. X

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *iamondjoeMan  over a year ago

Glastonbury


"About £70/80... and yes, pref to shop around. "

I should probably qualify that - the amount is for 2&half humans.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *nnyMan  over a year ago

Glasgow

Monthly, by delivery from ASDA. Occasional top up if I'm near a deli, fruit n veg or whatever.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago

£120-£150 on average! family of 6 tho!

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site) OP     over a year ago


"About £70/80... and yes, pref to shop around.

I should probably qualify that - the amount is for 2&half humans. "

I should have included how many people in the opening post. Ours is for 3 and a half.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *isscheekychopsWoman  over a year ago

The land of grey peas and bacon

It depends about £40 a week for me but I'm on my own

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago

Yep - about £100 ish for 4

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago

I get mine delivered by Ocado, spend about £100 a week for three of us, more if I order the dog food, they have a pet website called fetch, you can order from both and they deliver it together

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago

About £30 a week, trying to cut down though as that seems excessive.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *umslut jannineTV/TS  over a year ago

nottingham

About £80 for 3 and a half humans

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago

Depends if flushed or not,have to say I don't food shop for myself, I eat all the exs food, so normally take him and in aldi anywhere between £40 to £50 for 5 x

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago

Yes, we have a weekly shop, mostly supermarket, but some markets and smaller shops.

The cost is roughly £70 for two humans (much more if you include the dogs). But then, we have loads of fresh food and such so the higher cost is worth it to us

-Courtney

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago

Just me about forty or fifty quid when i do a shop and about twenty on take away

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *ce WingerMan  over a year ago

P.O. Box DE1 0NQ

Fortnightly for me, I tend to spend around £60-80. I buy a lot of raw fresh ingredients and cook and freeze my meals. I'm off out to do mine in a bit and will be spending about a tenner on shit that I don't need anyway

Profiterole anyone

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *eMontresMan  over a year ago

Halesowen

Him - I live near a tesco express and get all the yellow label stuff - some at 90% off! I get through no more than £10 a week typically, though once every couple of months or so I stock up on things like toilet paper, washing powder, beer etc and might spend as much as £20 in a visit

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *radleyandRavenCouple  over a year ago

Herts

Weekly shop online with Tesco and spend around £50-70 each time.

- Amy. x

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago

I'm about 70 in Aldi and then maybe another 20 on top through out the week. That's for 4 of us. I could spend less as I've lots in my freezer needing used but I'm rubbish at rememembering to defrost before going to work !

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *edangel_2013Woman  over a year ago

southend

I spend around £90 a month on none perishable stuff, mainly from Tesco, coconut milk, tinned mackerel, meat to freeze. Then approx another £20 a week on fresh stuff.

That's just for me!!

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago

£35-40 for my and two small people that's at aldi

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *ust RachelTV/TS  over a year ago

Horsham

Weekly shop is anywhere between £40 to £150, first week of the month we stock up on all the cleaning products and such like then just top up with food after that.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *issHottieBottieWoman  over a year ago

Kent

I do around £40 a week for me and my lad but I do stock pile stuff when its on offer and sometimes have to chuck a few bits in for my mum to make it up to minimum order.

Eggs, deli stuff and fresh meat I get from work cuz I get a 40% discount so just buy it as and when

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site) OP     over a year ago

Who has packed lunch ? Or do you spend extra by buying lunch at work ?

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago


"Who has packed lunch ? Or do you spend extra by buying lunch at work ? "

neither I wait till I get home to eat I often go without food till I get home in the evening

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *rightonsteveMan  over a year ago

Brighton - even Hove!

About £120 weekly mainly tescos and topped up with m&s, waitrose and Aldi.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *rightonsteveMan  over a year ago

Brighton - even Hove!


"About £120 weekly mainly tescos and topped up with m&s, waitrose and Aldi. "
for 4.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago

About £120

£60 to £80 in supermarket then another £40 to £60 'topping up' with fresh produce during the week.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *umpkinMan  over a year ago

near the sounds of the wimborne quarter jack!

I`m going to take this in a slightly different direction!

When I do the weekly shop I put foods of the same category in certain places of the trolley. I then unload them onto the conveyer in those categories then bag them the same. Now this may seem a bit anal but when I get home and I`m feeling a bit tired (I shop in the evening after w*rk) all I really need to do is unpack the one bag that has frozen and dairy stuff which MUST be put away there and then with the rest staying put until I have more time!

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago

Probably £100 ish a week for two of us, but we're greedy bastards and it's often popping in to get a few things from Waitrose rather than one big shop every week.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago


"(Boring question sorry folks)

Do you do a weekly food shop. If so how much do you usually spend and do you stick to a regular Supermarket or shop around ?

Mrs x"

I buy a weekly supply of essentials but usually myself and the kids decide on a daily basis what we want for dinner so I buy that fresh each day. It's actually reduced wasted food massively.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago


"Who has packed lunch ? Or do you spend extra by buying lunch at work ? "

I'm doing packed lunch at the moment and saving a lot of money (I work near far too many lush places to go for lunch!)

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *erbyDalesCplCouple  over a year ago

Derbyshire

Mrs ddc gets certain things that are cheaper in Chesterfield, plus veg from the market, while she's at work. The butcher delivers, then we do a final main shop at our local supermarket before work on a Monday morning, spending whatever's left. Total £80 per week (for 4).

We grow a lot as well though, (and have chickens)

And Yes, packed lunches for all.

Mr ddc

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *overs14Couple  over a year ago

norwich

We spend about £120 a week (family of 4) on a tesco shop. Then we get eggs and meat from the butchers and extras from Waitrose. So probably in total about £170 a week in total.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *ady LickWoman  over a year ago

Northampton Somewhere

I spend about £100 a week at aldi. Sometimes more, sometimes less. That's for a fam of 5

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago


"Mrs ddc gets certain things that are cheaper in Chesterfield, plus veg from the market, while she's at work. The butcher delivers, then we do a final main shop at our local supermarket before work on a Monday morning, spending whatever's left. Total £80 per week (for 4).

We grow a lot as well though, (and have chickens)

And Yes, packed lunches for all.

Mr ddc"

I'd love chickens or ducks if I had room.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *ust RachelTV/TS  over a year ago

Horsham


"Who has packed lunch ? Or do you spend extra by buying lunch at work ? "

Packed lunch here.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *gents 3 and 4Couple  over a year ago

truro

Around £120-£150 weekly at our locally sainbury's

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *lik and PaulCouple  over a year ago

cahoots

About £30 in the co op but we do eat out a lot.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *rightonsteveMan  over a year ago

Brighton - even Hove!


"We spend about £120 a week (family of 4) on a tesco shop. Then we get eggs and meat from the butchers and extras from Waitrose. So probably in total about £170 a week in total."
similar to us without the butchers.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *obbytupperMan  over a year ago

Menston near Ilkley


"Yes, we have a weekly shop, mostly supermarket, but some markets and smaller shops.

The cost is roughly £70 for two humans (much more if you include the dogs). But then, we have loads of fresh food and such so the higher cost is worth it to us

Use the outdoor market by the bus station Courtney, time it to get there around four o'clock and they're practically giving fresh fruit and vegetables away. for example yesterday I got 3 cauliflowers, two white cabbage, ten banana's and a whole punnet (5lbs) of mushrooms. Total spend £4.00.

-Courtney"

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago

About 50-60 quid for humans ( 3 adults and 2 children aged 14 and 9) and add 20 for the pets ( one big dog and a couple of cats)

I shop varied... Sometimes local farm shop and shops in general.. sometimes main shops... I have a limited amount for food so I stick to my budget x

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago


"Yes, we have a weekly shop, mostly supermarket, but some markets and smaller shops.

The cost is roughly £70 for two humans (much more if you include the dogs). But then, we have loads of fresh food and such so the higher cost is worth it to us

Use the outdoor market by the bus station Courtney, time it to get there around four o'clock and they're practically giving fresh fruit and vegetables away. for example yesterday I got 3 cauliflowers, two white cabbage, ten banana's and a whole punnet (5lbs) of mushrooms. Total spend £4.00.

-Courtney "

Top Tip! Thanks

And to answer an earlier question - I don't buy lunch, I usually walk home to eat with Marc and my dogs and walk back. Good exercise too! Most of my lunch hour is spent walking.

-Courtney

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago

I aim for £30 but it's normally closer to £40.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago


"Yep - about £100 ish for 4"

same

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *eryBigGirlWoman  over a year ago

East Yorkshire

I do a weekly online shop around £70 -£100 depending on what non food needs buying and vary between Tesco, Asda and sainsburys. I'd much prefer to go to Aldi and smaller shops but my illness stops me being able too

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *obbytupperMan  over a year ago

Menston near Ilkley


"Yes, we have a weekly shop, mostly supermarket, but some markets and smaller shops.

The cost is roughly £70 for two humans (much more if you include the dogs). But then, we have loads of fresh food and such so the higher cost is worth it to us

Use the outdoor market by the bus station Courtney, time it to get there around four o'clock and they're practically giving fresh fruit and vegetables away. for example yesterday I got 3 cauliflowers, two white cabbage, ten banana's and a whole punnet (5lbs) of mushrooms. Total spend £4.00.

-Courtney

Top Tip! Thanks

And to answer an earlier question - I don't buy lunch, I usually walk home to eat with Marc and my dogs and walk back. Good exercise too! Most of my lunch hour is spent walking.

-Courtney"

I walk down to the market but need the bus getting back as I'm loaded to the gunnel's on my return trip.

My neighbours love it as I always share.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *issHottieBottieWoman  over a year ago

Kent


"Who has packed lunch ? Or do you spend extra by buying lunch at work ? "

I can eat at work for free at lunchtime but often don't bother as it's not very healthy. My lad just started reception year so gets free school dinners but only has them 3/5 days when it's stuff I know he likes he has pack lunch the other days

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *atelotmanMan  over a year ago

Chatham

I shop as an when I need stuff,spend about £20 a week.Just me so don't eat some days.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago


"Who has packed lunch ? Or do you spend extra by buying lunch at work ? "

I usually make a packed lunch for me. The eldest has lunch money & the youngest a combo of packed lunch & school dinners.

I spend way too much on a weekly shop, might as we'll pay my wage straight to sainsburys. Apprx costs £100+ a week.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site) OP     over a year ago


"Who has packed lunch ? Or do you spend extra by buying lunch at work ?

neither I wait till I get home to eat I often go without food till I get home in the evening "

I know the feeling, done many a shift before now where I've not had time to pee let alone eat.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site) OP     over a year ago


"Who has packed lunch ? Or do you spend extra by buying lunch at work ?

I'm doing packed lunch at the moment and saving a lot of money (I work near far too many lush places to go for lunch!)"

Temptation is everywhere these days. Packed lunch is a safer option. X

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site) OP     over a year ago


"I shop as an when I need stuff,spend about £20 a week.Just me so don't eat some days."

This is not good. Food is fuel. Xx

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *ophieslutTV/TS  over a year ago

Central

Mixed between large and multiple small shops. I'm guessing at £60-80 but I don't research the stats. I am not brand loyal to one chain.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago

15 years ago I would spend £90 on a Tuesday and £30 on a Saturday,every week. I don't do a weekly shop now

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *ohnaronMan  over a year ago

london

Lidl £1.50

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *eanontiWoman  over a year ago

Limerick


"I`m going to take this in a slightly different direction!

When I do the weekly shop I put foods of the same category in certain places of the trolley. I then unload them onto the conveyer in those categories then bag them the same. Now this may seem a bit anal but when I get home and I`m feeling a bit tired (I shop in the evening after w*rk) all I really need to do is unpack the one bag that has frozen and dairy stuff which MUST be put away there and then with the rest staying put until I have more time!"

Exactly the way I do it. And even pack the car so it's milk and perishables that are unloaded first

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago

Same 2 shops and cost is 120-180

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago

We buy all our meat in bulk from muscle foods (good quality and cheap). Around £60

Then we do a big shop every 3 weeks for around £100 and then top ups of between £10-20 a week

So over a 5-6 week period we spend around £50 a week for the 3 of us and we rarely have ready meals (occasionally Paul will use a jar or Mac cheese for him and child if im on a run of shifts) I make everything from scratch

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *uzzy NavelWoman  over a year ago

so near and yet so far....

About £20/30 but then living in China is cheap if you buy locally sourced foods, and don't splurge on western food outlets...

Yes the have Costa and Starbucks here, coffee is very big business...

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago

About £150

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site)  over a year ago


"No go as and when we need things. I don't like having to decide days in advance what to have to eat. If we fancy it we go and get it fresh. Might be why we spend so much on shopping

This is part of the reason I'm asking as that is how we usually shop too. We're lucky to have a green grocer and a Butchers in our village so it is easy enough. We're trying the Supermarket out to see if the cost differs much and if its easier/more convenient doing one big shop instead. X"

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *andS66Couple  over a year ago

Derby

We've started shopping at Lidl and Aldi instead of Morrisons. The food seems to be better quality, and we're saving about £30 a week. £1,500 a year - wow!

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By *isscheekychopsWoman  over a year ago

The land of grey peas and bacon


"We've started shopping at Lidl and Aldi instead of Morrisons. The food seems to be better quality, and we're saving about £30 a week. £1,500 a year - wow!"

Morrisons is shocking, I hate that I have to shop there but it's my local supermarket I love Aldi it's just a ball ache for me to get too as I don't drive

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

 

By (user no longer on site) OP     over a year ago


"We've started shopping at Lidl and Aldi instead of Morrisons. The food seems to be better quality, and we're saving about £30 a week. £1,500 a year - wow!"

Wow indeed when you put it like that. You could have a little holiday with that.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

  

By (user no longer on site)  over a year ago

I'm out on the road most days so I shop while I'm out. No special journeys, I buy what I need, it's always fresh.......

Anything between £3 and £40-50 depends on what I see.

Reply privately, Reply in forum +quote or View forums list

» Add a new message to this topic

0.0624

0