FabSwingers.com > Forums > The Lounge > The struggle is real
The struggle is real
Jump to: Newest in thread
|
By (user no longer on site) OP
over a year ago
|
"Nvm guys
I’m off
Maybe the younger crowd will know what you mean. Don't worry about us old farts "
Well there’s no younger crowd in the forums (maybe like 5 regular posters) so |
Reply privately, Reply in forum +quote
or View forums list | |
|
By (user no longer on site) OP
over a year ago
|
Ok Julie.
Mine are pasta with fried onions and cheese on top.
Packet noodles with a boiled egg.
Packet noodles with buttered bread
Rice and frozen vegetables.
When I ate meat it was rice with corned beef and sweetcorn or with tinned mackerel. |
Reply privately, Reply in forum +quote
or View forums list | |
|
By (user no longer on site)
over a year ago
|
Microwave pack of rice and tin of baked beans
Not actually that bad. Easy meal for like 50p and considering a lot of the world survive on it, can’t complain
Got me through most of school |
Reply privately, Reply in forum +quote
or View forums list | |
|
By (user no longer on site) OP
over a year ago
|
"Microwave pack of rice and tin of baked beans
Not actually that bad. Easy meal for like 50p and considering a lot of the world survive on it, can’t complain
Got me through most of school "
Oooooo fair play. What about normal rice? Because that is cheaper per meal |
Reply privately, Reply in forum +quote
or View forums list | |
|
By (user no longer on site)
over a year ago
|
"Microwave pack of rice and tin of baked beans
Not actually that bad. Easy meal for like 50p and considering a lot of the world survive on it, can’t complain
Got me through most of school
Oooooo fair play. What about normal rice? Because that is cheaper per meal"
Cheaper per meal but I had to compromise with just the easy of a microwave and at least having a few different flavours of rice to choose from
It was nice knowing I could bring 2 items, a bowl and a spoon basically anywhere and have a hot meal ready in 4 mins |
Reply privately, Reply in forum +quote
or View forums list | |
"What’s your favourite struggle meal
I read "struggle meal" but my brain heard "str*ngle wank".
I want a Str*ngle wank now!
Can I have yer crisp sandwich then?"
Be my guest,crisp sarnie with salad cream....err i think its salad cream? |
Reply privately, Reply in forum +quote
or View forums list | |
"What’s your favourite struggle meal
I read "struggle meal" but my brain heard "str*ngle wank".
I want a Str*ngle wank now!
Can I have yer crisp sandwich then?
Be my guest,crisp sarnie with salad cream....err i think its salad cream? "
|
Reply privately, Reply in forum +quote
or View forums list | |
If you like eggs, then omelettes can be a good option, as they are filling and you can put pretty much anything in them. If you can, buy the larger bags of rice and pasta, as that will last longer. Buy wonky veg that has a yellow sticker and prep and freeze it, I do this all the time (got 1kg of carrots for 5p as they were on the best before date when I got them, took them home, peeled them and froze them, so I can use them when I want rather than having to have carrots constantly lol) |
Reply privately, Reply in forum +quote
or View forums list | |
|
By (user no longer on site) OP
over a year ago
|
"When he got his first flat, I caught my son surviving on rice and ketchup."
That’s a proper uni struggle meal that. That and just buttered bread are some classics |
Reply privately, Reply in forum +quote
or View forums list | |
|
By (user no longer on site)
over a year ago
|
My uni friends and I made tuna cakes - mashed potato from a packet, tuna, onion, rolled in egg and then breadcrumbs. Tuna at Lidl is still pretty decent price. |
Reply privately, Reply in forum +quote
or View forums list | |
|
By (user no longer on site) OP
over a year ago
|
"My uni friends and I made tuna cakes - mashed potato from a packet, tuna, onion, rolled in egg and then breadcrumbs. Tuna at Lidl is still pretty decent price. "
I was just gonna say this sounds expensive. Tuna feels expensive to me anyway. Eggs are a bloody fortune too |
Reply privately, Reply in forum +quote
or View forums list | |
|
By (user no longer on site) OP
over a year ago
|
"I definetly think it's something that should be taught in schools. You can make a meal on next to nothing if you have too"
Yeah but when you’re in it you get by and you find your struggle meals. Plus housemates and flatmates always help with ideas. |
Reply privately, Reply in forum +quote
or View forums list | |
Cous cous is a pretty cheap and filling carb which you can add random stuff to depending what you have and what you like. It’s also low energy to “cook” so if fuel poverty is an issue it can be inexpensive for that too. Chick peas and sweet chilli sauce with cous cous is pretty tasty. Olives and cous cous with kidney beans in chili sauce is pretty tasty. Or go a bit more Mediterranean with olives peppers sundried tomatoes if they are in the fridge.
Should we do a ready steady cook thread?
Give random ingredients that you’ve got left in the fridge and make a meal from them with store cupboard stuff. |
Reply privately, Reply in forum +quote
or View forums list | |
Spinach curry (soup). Takes 5 minutes to feed two at about £1 each (egg)
1 x 1kg tin leaf spinach. Not puree! Don't drain it.
1.5 teaspoons sugar
1 to 3 teaspoons curry powder
grate in a whole nutmeg, or two.
plus anything you have, such as
poach a couple of eggs directly in the gloop.
Or a few cubes of paneer.
Or a few peanuts.
Or shredded leftover over KFC.
anything really.
|
Reply privately, Reply in forum +quote
or View forums list | |
|
By (user no longer on site)
over a year ago
|
"My uni friends and I made tuna cakes - mashed potato from a packet, tuna, onion, rolled in egg and then breadcrumbs. Tuna at Lidl is still pretty decent price.
I was just gonna say this sounds expensive. Tuna feels expensive to me anyway. Eggs are a bloody fortune too "
One tin is 75p at Lidl. Skip the egg? |
Reply privately, Reply in forum +quote
or View forums list | |
|
By (user no longer on site)
over a year ago
|
"I definetly think it's something that should be taught in schools. You can make a meal on next to nothing if you have too"
Absolutely.
It’s a common thing I see online, especially with the cost of living
“It’s too expensive to eat healthy so people resort to fast food or junk”
Anyone that says that hasn’t ever struggled. Anyone that’s actually struggled will tell you that fast and junk food are luxuries when you’re actually poor. |
Reply privately, Reply in forum +quote
or View forums list | |
|
By (user no longer on site) OP
over a year ago
|
"My uni friends and I made tuna cakes - mashed potato from a packet, tuna, onion, rolled in egg and then breadcrumbs. Tuna at Lidl is still pretty decent price.
I was just gonna say this sounds expensive. Tuna feels expensive to me anyway. Eggs are a bloody fortune too
One tin is 75p at Lidl. Skip the egg? "
I’m veggie anyway Sorry I’m not trying to diss it. It sounds fun |
Reply privately, Reply in forum +quote
or View forums list | |
» Add a new message to this topic